niedziela, 1 lutego 2015

Pozostawanie bez pracy a możliwości zarobkowe.

Kilka dni temu otrzymałam pytanie, co ma zrobić niepracujący rodzic wychowujący dziecko, aby sąd nie uznał go za osobę celowo unikającą pracy. Analogiczna sytuacja może dotyczyć zobowiązanego do alimentacji. 

Należy w sposób jednoznaczny wykazać, niezależne od nas przyczyny braku zatrudnienia. Istotnym argumentem w przypadku osób sprawujących pieczę nad małoletnim jest wiek dziecka, brak możliwości zapewnienia mu opieki, jego stan zdrowia ( to należy złożyć dokumentację medyczną poświadczającą częstotliwość chorób). 

Kolejnym argumentem są starania w podjęciu zatrudnienia – należy wykazać gdzie składaliśmy list motywacyjny i CV, czy odpowiadaliśmy na oferty pracy w ramach portali internetowych, można także wystąpić do właściwego Urzędu Pracy o udzielenie informacji publicznej w zakresie stopnia bezrobocia w danym regionie, ilości ofert dla osób o naszym wykształceniu. W przypadku, gdy dana osoba samotnie wychowuje dziecko powinna wykazać, iż z uwagi na brak możliwości skorzystania z opieki osób trzecich ( dziadków, opiekunki) nie może podjąć pracy w systemie zmianowym. Istotny jest także czasookres pozostawania bez pracy oraz podział ról w małżeństwie ( co znów należy udowodnić, chociażby zeznaniami świadków); jeżeli np. strony uprzednio umówiły się, że matka zrezygnuje z kariery i poświęci się wychowywaniu dzieci to długa przerwa w zatrudnieniu również skutkuje zmniejszeniem jej szans na podjęcie zatrudnienia. 

W przeciwnym wypadku sąd może uznać, iż brak pracy wynika wyłącznie z braku działań nakierowanych na jej podjęcie, a możliwości zarobkowe danej osoby odpowiadają przeciętnemu wynagrodzeniu dla danej kategorii zawodowej.