wtorek, 26 maja 2015

Koszty opiekunki/niani w sprawach alimentacyjnych

                               Koszty niani – praktyka sądów okręgu warszawskiego

    W odpowiedzi na pytania, które niedawno otrzymałam postaram się wyjaśnić dzisiaj kwestię praktyki „warszawskiej” odnośnie oceny dowodów zgłaszanych na okoliczność zatrudniania opiekunki w sprawach alimentacyjnych. Oczywiście, pomimo wprowadzenia tzw. umowy uaktywniającej większość niań jest zatrudniana bez umowy, pozostaje więc możliwość dowodzenia przy pomocy przelewów, pisemnych oświadczeń ewentualnie zeznań samej niani. Praktyka sądów różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze stałą opiekunką czy też zatrudnioną dorywczo. W pierwszym przypadku, o ile osoba sprawująca pieczę pracuje zawodowo, nie spotkałam się z sytuacją, aby sąd zakwestionował oświadczenie opiekunki czy składane przelewy. Opierając się na zasadach doświadczenia życiowego sądy uznają, iż logicznym jest, że dziecko musi pozostawać pod opieką osób trzecich w czasie gdy matka/ ojciec przebywa w pracy. Kierując się tymiż zasadami doświadczenia życiowego sądy oceniają również, czy wynagrodzenie opiekunki jest uzasadnione, tzw. „stawka warszawska” to ok. 2000 zł miesięcznie.
    Należy jednak pamiętać, iż udowodnienie, iż faktycznie ponoszony jest koszt opiekunki nie oznacza automatycznie, że sąd uzna takowy za zasadny. Zdarza się, że sądy wskazują alternatywę – opiekę dziadków, jeżeli mieszkają blisko wnuka. Jeżeli dziecko ukończyło 3 lata sąd będzie badał możliwość skorzystania z opieki w przedszkolu, często pada pytanie czy opiekun złożył wniosek o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola i jaki był wynik procedury. 
    Trudności dowodowe rodzi natomiast wykazania kosztów opieki doraźnej – przykładowo, gdy dziecko uczęszcza do przedszkola i rodzic korzysta z pomocy niani w razie chorób, wyjazdów służbowych etc.        Często sądy kwestionują oświadczenia takich opiekunek, więc w celach dowodowych należy płacić niani przelewem i równocześnie bardzo dokładnie udokumentować potrzebę uprzedniego skorzystania z jej pomocy np. zaświadczeniami o chorobie dziecka wraz z oświadczeniem pracodawcy, iż rodzic w tym czasie pracował. 
    Podobnie, jeżeli zatrudniamy opiekunkę, która sprawuje opiekę nad dzieckiem po zakończeniu zajęć szkolnych czy zaprowadza małoletniego do przedszkola warto dodatkowo złożyć zaświadczenie o godzinach pracy placówki edukacyjnej oraz o godzinach pracy rodzica – tak aby w sposób jednoznaczny udowodnić konieczność korzystania z płatnej opieki. 
   W przypadku opieki doraźnej musimy bardzo dokładnie wykazać dotychczasowe zaangażowanie opiekunki oraz poniesione koszty, tak by móc prognozować, w jakim zakresie będziemy korzystać z takiej pomocy w przyszłości. Tu też sądy będą badały możliwość zapewnienia opieki przez babcie jak również udział drugiego rodzica w sprawowaniu pieczy nad dzieckiem. Jako uzasadnioną przyjmuje się natomiast stawkę ok. 15 zł za godzinę opieki doraźnej.